MİMARİDE DEMİR KAPILAR

MİMARİDE DEMİR KAPILAR

Cephe mimarisinin en önemli parçalarından biri olan  giriş kapıları, tarih boyunca inanışların, geleneklerin, zevk ve karakterlerin yansıtılmasına da aracılık etmiştir. Bina giriş kapıları, üzerindeki kilit, tokmak gibi aksamlarla kültürümüzün çarpıcı örneklerini sergiler.

Demir  kapıları genellikle dayanıklılık, güvenlik ve işlevsellik ve estetik gibi nedenlerle tercih edilmiştir. demir  kapılar parmaklıklı ve/veya bezemeli, katlanır veya sürgülü olarak sıcak dövme demir ve döküm teknikleriyle biçimlendirilmiştir.

Demir  kapılar, saraylardan evlere, otellerden ibadet mekânlarına kadar her alanda kullanılır. Demircilik, bina giriş kapılarında olduğu gibi bir çok alanda farklı tasarım çözümleri ve yeni teknik buluşlara açık geleneksel ve çağdaş çizgiler taşıyan bir zanaattır.

Cumhuriyet dönemi mimarlığında kapı elemanları değişik formlar ve üsluplarda ele alınmıştı. Apartmanlaşma döneminde ise genellikle dövme demirden yapılmış, binanın güzelliğiyle uyumlu sade veya süslü kapılar ya da eklektik kapılar görüldü.

Demir kapılar günümüzde ait olduğumuz kültür coğrafyasında da, önemini sürdürmektedir. Bir eve gittiğimizde bizi ilk karşılayan kapılardır.  İlk izlenimde etkisi büyüktür, ev sahibinin kişiliği ve zevk anlayışı hakkındaki ipuçları kapıda gizlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir