DUVAR ÜSTÜ KORKULUKLAR

DUVAR ÜSTÜ KORKULUKLAR

Bahçe korkulukları, bahçe duvarları üzerine kutu profil köşebent, lama, kare vb. malzemeler kullanılarak oluşturulan güvenlik, sınır belirleyici ve aynı zamanda dekoratif yapı elemanlarıdır. Bahçe korkulukları, dikey/yatay çubuklar, kuşaklar, motif, baba ve payandadan oluşur.
Parmaklık yapımında, dikey çubukların arası 13cm olması gerekir. Estetik bakımdan hoş görünmesi istenirse dikey çubukların uçlarına ve aralarına çeşitli motifler monte edilebilir. Dikey çubuklar alt ve üstten yatay kuşaklara perçin, cıvata ya da kaynakla birleştirilir.
Merdiven, pencere, balkon ve bahçe gibi korkuluklar çerçeve içinde yapılır. Çerçeve içinde yapılan bu korkuluğun montajı, zemine monte edilen babalara cıvata, perçin veya kaynak ile birleştirilir.
Geleneksel Türk Bahçelerinde süs havuzları, bitki kompozisyonları, oturma elemanlarının, merdiven ve korkulukların, kapıların, aydınlatma elemanlarının, çardakların kullanıldığı bilinmektedir. Zaman içinde gelişen ve değişen teknik imkânlar sonucunda, bahçe tasarımında değişimlerin olduğu ve çeşitlerinin çoğaldığı gözlenebilmektedir.
Bahçelerin düzenlemesi, bölgenin geleneksel figürlerine ve mekân sahibinin sosyo-ekonomik durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak yapısal bahçe elemanları; ferforje oturma birimleri, bahçe duvarları, ferforje bahçe korkulukları, ferforje bahçe kapıları, ferforje merdivenler, ferforje gazebo, vb. şeklinde özetlenebilir.
Bahçelerde bulunan ferforje kameriyeler, adeta göz alıcı bir köşk gibidir. Yolların, havuzların, setlerin, bahçe kenarları ferforje demir, korkuluk ve parmaklıklarla çevrilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir