MERDİVENLER VE KORKULUKLARI

 MERDİVENLER VE  KORKULUKLARI

Merdivenin ilk basamakları, rahat adımlarla yürürken kot değişikliğine ustaca dikkatinizi çeker ve sizi çıkışa hazırlar. Merdiven basamakları ve ferforje korkulukları ile birlikte yapının genel karakterine uygun, genel plastiğini güçlendirici etkiye sahip olmalıdır

Merdivenler  gerek basamakları gerekse ferforje korkulukları ile  bulundukları mekâna ve kullanım amacına uygun olarak ele alan gerçek bir mimarın davranışını, duyarlılığını ve sorumluluğunu anlamaya yeter.

Merdiven bir ulaşım elemanından çok bir sanat eseridir. O sadece bir dolaşım elemanı değil, aynı zamanda özenle ele alınmış bir heykeldir. Her bir motif özenle ve bir heykeltıraş titizliği ile şekillendirilmiştir.

Merdivenin heykelsi görünüşünü tamamlayan ferforje korkuluğun kompozisyonu özenle araştırılmış ve gerçek bir ustanın  elinde basit bir ulaşım elemanını sanat eserine dönüştürür

Merdiveni oluşturan basamak, ferforje korkuluk, küpeşte gibi elemanlar yekpare olarak ele alınmıştır. boşlukta kıvrılarak çıkan yuvarlak merdiven, heykelsi görünüşü ile çok etkilidir.

Üstündeki yuvarlak ferforje fenerle aydınlatılan merdiven, kolayca algılanan etkili bir eleman haline dönüşür.
Merdiven korkuluklarındaki ferforje formların özenle seçilmiş kompozisyonu sadece güzel değil, bir o kadar da fonksiyoneldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir